Úvod / Aktuality

Případová studie upgrade - DBoys M4 + RetroArms dělený mechabox s integrovanou komorou

17. 05. 2017

Pro názornou ukázku instalace CNC děleného mechaboxu jsme koupili airsoftovou zbraň od firmy DBoys - model M4A1 CQBR a nainstalovat CNC dělený mechabox s integrovanou Hop Up komorou. V této ukázce jsme nechtěli měnit žádné vnitřní díly a přeinstalovat pouze mechabox, což se nakonec ukázalo jako nereálné kvůli ne příliš dobré kvalitě vnitřních dílů DBoys, ale o tom až později.

Před demontáží jsme změřili úsťovou rychlost zbraně s kuličkami 0,2g Excel. 

Dále jsme provedli demontáž a kompletní rozborku mechaboxu a všechny díly očistili od něuvěřitelného množství podivné vazelíny.

retroarms-dboys-upgrade-split-cnc-gearsoft-airsoft-1 retroarms-dboys-upgrade-split-cnc-gearsoft-airsoft-3 retroarms-dboys-upgrade-split-cnc-gearsoft-airsoft-2

Instalace spodní části mechaboxu

 Vždy začínám s nasazením ložisek. Otvory v mechaboxu pro ložiska jsou o průměru 7,98mm, menší kvůli kuličkovým ložiskům, které mají průměr přesně 8,00mm a mohli by při větší díře vypadávat. Na stůl se nám dostal vzorek CNC kluzných kalených ložisek od Americké firmy F.L.T Airsoft. Docela mě překvapilo, že ložiska měli průměr 7,96mm a vůbec v díře nedržely (pozn. domníváme se, že se ložiska zmenšila kvůli tepelnému zpracování - kalení). Proto jsem použil Loctite 2700, se kterým mám velmi dobré zkušenosti a po vytvrdnutí vykazuje vysokou pevnost.

retroarms-dboys-upgrade-split-cnc-gearsoft-airsoft-4

Následovalo podložkování kol. Kola jsem použil původní a DBoys trochu překvapil, protože kola jsou užší, takže je k vypodložkování potřeba velké množství podložek. Po vypodložkování kola vyndám i s podložkami ven a pokračuji instalací kulisy přepínače, zajišťovače spouště, spoušťovými kontakty a přerušovačem střelby - všechny díly původní DBoys. Spoušťové kontakty s kabeláží pasovali perfektně, vlastně úplně přesně. Drobná úprava byla potřeba u přerušovače, který měl moc velké osazení a po dotažení šroubu se nehýbal. Osazení jsem zmenšil a přerušovač se pohyboval bez problémů (pozn. při použití přerušovače RetroArms, by odpadlo pilování). Vrátil jsem ozubená kola a instaloval západku zpětného chodu a převody namazal malým množství kvalitní vazelíny. V mechaboxech jsou od prvního čtvrtletí roku 2017 integrovali drážky pro pružinky pro západky zpětného chodu, spouště a zajišťovače spouště, to znamená, že pružinky zapadnou do drážky a nemají tendenci vyskočit - tím je instalace velmi zjednodušená. Jako poslední jsem nasadil spoušť rovněž původní od DBoys. Mechabox jsem přiklopil druhou polovinou a všechno do sebe zapadlo známým zvuk CLICK a zašrouboval jsem šrouby. 

retroarms-dboys-upgrade-split-cnc-gearsoft-airsoft-10 retroarms-dboys-upgrade-split-cnc-gearsoft-airsoft-11 retroarms-dboys-upgrade-split-cnc-gearsoft-airsoft-12 retroarms-dboys-upgrade-split-cnc-gearsoft-airsoft-13 retroarms-dboys-upgrade-split-cnc-gearsoft-airsoft-15 retroarms-dboys-upgrade-split-cnc-gearsoft-airsoft-14

Složenou spodní část mechaboxu (Lower) jsem umístil do těla. Obešelo se to bez broušení a pilování a nebylo potřeba provádět žádné úpravy. Otvory pro kolíky perfektně pasují na sebe, takže kolíky se dají bez problémů zatlačit rukou a všechno sedí. Pažbička přitažená šrouby k tělu je bez viditelných velkých spár. Motor lze zasunout do pažbičky bez problémů a zajistit víkem. Doinstaloval jsem zbytek vnějších dílů.

retroarms-dboys-upgrade-airsoft-2´4

Instalce horní části mechaboxu a Hop Up komory

Protože je Hop Up komora součástí horní částí děleného mechaboxu (Upper) vykuchal jsem z původní Hop Up komory: gumičku a přítlačný váleček. Původní zámeček byl prasklý už od výroby (pozn. průhledný plast je polystyren, který je velmi nevhodný pro namáhané součástky). První problém spočívá v Hop Up gumičce, která má vyšší límeček a po zasunutí gumičky do komory nepasovali montážní otvory zámečku. Proto jsem použil černou Hop Up gumičku od neznámého výrobce, kterou jsme měli v servisu navíc. Pasovala na doraz skvěle. Hop Up gumičku je potřeba zkrátit ustřihnutím o 2mm aby se vešla do komory, je to z důvodu kleštinové matice a otočeného zámečku. Museli jsme přistoupit k tomuto řešení, protože by se jinak všechny prvky do komory nevešely a komory by musela být celkově delší, což by způsobilo problém s instalace do zbraně - nešla by zavřít. Instaloval jsem i kleštinovou matici a hlaveň se ani nehla. Pokračoval jsem v instalaci vzduchotechniky. Tady jsem narazil na zmíněny problém nízké kvality vnitřních dílů - hlavy válce. Hlava válce je plastová s nalisovanou mosaznou trubičkou na trysku, která byla volná. Trubičku jsem zalepil, ale vzhledem k nasáknutému plastu vazelínou se toto řešení ukázalo jako nedostatečné, proto jsem vyměnil původní plastovou hlavu válce za CNC hliníkovou hlavu válce RetroArms. Ostatní díly: tryska, hlava pístu, válec a píst zůstaly původní DBoys. Všechny díly včetně komory jsem nainstaloval do Upperu. Pružina DBoys je velmi zajímavá svou krátkou délkou, ale zůstala také původní. Mechabox je vybaven rychlou výměnou pružiny QSC, takže trn je RetroArms QSC a původní nelze použít.

retroarms-dboys-upgrade-airsoft-1 retroarms-dboys-upgrade-airsoft-2 retroarms-dboys-upgrade-airsoft-3  retroarms-dboys-upgrade-airsoft-5

Jedna z výhod děleného mechaboxu je ta, že lze otestovat střelbu bez nutnosti kompletace celé zbraně. Hlaveň díky kleštinové matici drží pevně. Režim střelby SAFE - SEMI - AUTO funguje bez jediné chybičky. Jak říká kolega: prostě to tam dáš a je to tam. Na režim SEMI jsme vystřílil několik zásobníků a přitom nedošlo k jediné závadě. 

Kompletace zbraně

Mám hotovou horní i spodní část a dal jsem je k sobě. Opět bez problémů, vše pasuje. Protiprachová krytka lze otevírat i zavírat, natahovací páka funguje bez omezení.

Střelba

Díky použité původní pružině a vzduchotechnice (kormě hlavy válce) úsťová rychlost kolísala o cca 3m/s, což bylo i v základu zbraně před rozebráním. Co mě osobně hodně potěšilo je nárust úsťové rychlosti o 7 - 10m/s. V podstatě bez velkých úprav je tento nárust velmi pěkný. Pokud by jsme pokračovali v ladění dostaneme se na úplně jiné hodnoty. A to je další výhoda děleného mechaboxu s integrovanou Hop Up komorou, dokáže vykrýt malé nerovnosti těla a tím zvýší úsťovou rychlost zbraně. (Pozn. větší nerovnosti vnitřní dutiny těla a ososvá nesouměrnost může dělený mechabox funkčně knockoutovat, o tom v dalším článku).

Měření jsme prováděli s kuličkami Excel 0,20g a zbraň byla poháněna akumulátorem LiPol 7,4V.

Závěrem lze poukázat na to, že CNC dělený mechabox verze II s integrovanou Hop Up komorou lze bez problémů instalovat i do levných čínských zbraní.

 

Zpět na novinky